OBJAWY NIEPOKOJĄCE

Wprawdzie każda choroba nieco skraca życie, ale jest kilka takich, które bezpośrednio i natychmiastowo temu życiu zagrażają. Wtedy liczy się każda godzina i nie można zwlekać, jak najszybciej proszę o kontakt telefoniczny. Tylko niezwłoczne działanie może uratować ukochanego czworonoga. Co zatem stanowi największe zagrożenie?

  • Trucizna

Jednym z najczęstszych powodów nagłej śmierci psa jest zatrucie wskutek zjedzenia trutki na gryzonie. Jeśli do tego doszło, zwierzak jest bardzo osłabiony, ma blade spojówki i śluzówki, chwiejny chód, ślinotok, krwiste podskórne wybroczyny, duszności, obrzęk łap, krwiomocz. Na ostatnim etapie następuje utrata przytomności i śpiączka.

  • Groźny skręt

Przyczyną gwałtownych i grożących śmiercią kłopotów zdrowotnych jest też skręt żołądka. Najbardziej narażone są na niego psy dużych i olbrzymich ras o głębokiej klatce piersiowej. Sprzyja mu atonia żołądka, rozluźnienie jego więzadeł i dysfunkcja odźwiernika a także przepełnienie żołądka jedzeniem.

Do skrętu żołądka częściej dochodzi w ciepłych niż w zimnych porach roku. Pokarm pozostawiony w misce łatwiej fermentuje i zjedzenie go w takiej postaci może się przyczynić do tragedii. Główny objaw to tzw. ostry brzuch, który jest powiększony, twardy i boli przy dotykaniu. Poza tym pies jest niespokojny, ma ślinotok i bezskutecznie próbuje zwymiotować.

Jego stan błyskawicznie się pogarsza wskutek zastoju krwi w ściankach żołądka, wzmożonego wchłaniania substancji toksycznych z tego organu, rozszerzenia naczyń krwionośnych w jamie brzusznej, a co za tym idzie - niewystarczającego dopływu krwi do serca.

Konieczna jest niezwłoczna pomoc lekarska i zgłębnikowanie żołądka. Jeśli nie daje się wprowadzić zgłębnika do żołądka, jest prawie pewne, że przyczyna tkwi właśnie w jego skręcie i potrzebna jest natychmiastowa operacja - tylko ona może uratować życie naszemu ulubieńcowi. Niestety, gdy pies mieszka na zewnątrz, pomoc często przychodzi za późno...

  • Gwałtowna reakcja alergiczna

Nagłą śmierć psa może spowodować także anafilaksja. Mówimy o niej wówczas, gdy wiele narządów ulega dysfunkcji wskutek podania środka, na który zwierzę jest uczulone. Prowadzi to do ostrej niewydolności oddechowo-krążeniowej, czyli wstrząsu anafilaktycznego.

Do wstrząsu takiego może dojść po szczepieniu najczęściej jest to pierwsze szczepienie  objawy pojawiaja się do maxymalnie do 4 godzin po szczepieniu. Podczas podawania zastrzyku lub chwilę później pies traci przytomność, następuje zatrzymanie oddechu i pracy serca. Tak błyskawicznie przebiega właśnie wstrząs anafilaktyczny i konieczna jest wówczas natychmiastowa reanimacja. Trzeba podać adrenalinę, środki rozszerzające oskrzela, kortykosterydy, preparaty nasercowe i płyny infuzyjne.

Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść po przyjęciu niektórych antybiotyków, gamma-globulin, wskutek użądleń owadów błonkoskrzydłych, a nawet po zjedzeniu niektórych pokarmów. Zaliczają się do nich m.in. nasiona zbóż, skorupiaki, jajka, ryby, orzeszki ziemne, orzechy, soja, mleko krowie i ziarno sezamowe, winogrona.