PCHŁY I KLESZCZE

Podstawowe wiadomości o odpchlaniu psów i kotów.

Pchły to jedne z najważniejszych pasożytów zewnętrznych zwierząt domowych.

Na naszych zwierzętach bytują: pchła psia i kocia (bardziej rozpowszechniona jest ta druga - także na psach). Czasami pchły psie, czy kocie atakują także człowieka,ale nie mogą się one "rozmnażać". Pchła na swoim żywicielu przebywa około 1 godziny w ciągu doby.

W tym czasie oprócz picia krwi dodatkowo przemieszcza się razem psem/kotem. Pozostały czas pchła spędza w środowisku (23 godziny na dobę!!!) Dorosłe pchły najczęściej przebywają w okolicy legowisk zwierząt.       Często znajdujemy je również w wykładzinach, dywanach, szparach i szczelinach podłóg.

Na zwierzę pchły wchodzą tylko wtedy, gdy są głodne, dlatego też dość trudno jest znaleźć dorosłą pchłę w sierści zwierząt. Często intensywne inwazje pcheł rozpoznaje się przez wykrycie ich odchodów - widoczne są pod postacią drobnych, brunatnych ziarenek przyczepionych do skóry lub sierści zwierzęcia (Nie są to jaja pasożytów!!!!).

Jeśli właściciel zauważy pchłę na psie, czy kocie - rozpoczyna się walka z insektami. Jeśli zapomnimy, że na zwierzęciu jest tylko ok. 5% pasożytów, to nawet najskuteczniejsze szampony, czy zasypki okażą się nieskuteczne. Jeśli pies czy kot cierpi na tzw. "pchlą alergię", to nawet ukąszenie jednej pchły może powodować, że objawy świądu (wygryzanie, wylizywanie, ocieranie, drapanie) mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni po ukąszeniu. Takie zachowanie zwierzęcia może doprowadzić do "nadkażenia" skóry bakteriami, grzybami, lub nawet innymi pasożytami (nużeńce). Dlatego ważnym jest, aby stosując preparaty przeciwpchelne, używać takich, które przerywają cykl rozwojowy pasożyta (działają przez długi okres) oraz nie zapominać o leczeniu wtórnych zmian chorobowych na skórze psa/kota.

 

Leczenie takich zmian na skórze jest długotrwałe i wymaga cierpliwości ze strony właściciela. Najlepiej byłoby zabezpieczać zwierzaka od pierwszych dni jego życia środkami długo działającymi (jeden lub dwa miesiące) powtarzając zabieg do późnej starości i nie zapominać także o stosowaniu środków przeciwpchelnych w środowisku psa/kota. Na zwierzę należy stosować takie środki, które nie dopuszczają do pokąsania przez pchły, a ich działanie utrzymuje się długo. Należą do nich obroże przeciwpchelne oraz środki nowocześniejsze (spot on - wylewane na skórę), które zastosowane na zwierzę łączą się z jego tłuszczem naskórkowym, "rozpływają się" w tym tłuszczu i są na zwierzaku nie szkodząc mu około 1 miesiąca. Przewaga tych środków nad obrożami jest taka, że zwierzę nie odczuwa ich istnienia, ponieważ nie emitują zapachów przeszkadzających zwierzęciu i nie mogą ulec zgubieniu gdyż są trwale połączone z jego naskórkiem.

Osobiście polecam preparaty:

  • Advantix - firmy Bayer
  • Frontline - firmy Merial
  • Stronghold - firmy Pfizer
  • Fiprex - firmy Vet Agro

KLESZCZE


Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi wypijającymi krew ze zwierzęcia. Masowa inwazja u młodych zwierząt może nawet doprowadzić do śmierci poprzez anemię. Najniebezpieczniejsze są jednak  bakterie przenoszone przez kleszcze wywołujące znaną chorobę BORELIOZĘ

Borelioza jest chorobą ludzi i psów. To bakteryjna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Głównym czynnikiem zakaźnym boreliozy są niewielkich rozmiarów bakterie (borelie) przypominające swym wyglądem korkociąg, opisywane w literaturze fachowej jako krętki Borrelia burgdorferi. Ich głównym nosicielem w Polsce jest szeroko rozpowszechniony kleszcz pastwiskowy

Borelioza rozwija się najczęściej dopiero po upływie kilku dni, a nawet tygodni od momentu ukąszenia przez kleszcza. Początkowo jej objawy są słabo widoczne i typowe dla wielu innych chorób infekcyjnych, występuje: osłabienie, utrata apetytu, gorączka. Dopiero kolejne symptomy, tj. zapalenia stawów nasuwają podejrzenie boreliozy. Objawy te stwierdza się zmiennie, w różnych stawach, ale głównie dotyczą one stawów przednich i tylnych kończyn, które ulegają obrzmieniu i stają się bardzo bolesne.

Skutkiem tego chory pies zaczyna kuleć, co jest najbardziej zauważalne podczas wstawania. W miarę trwania choroby uszkodzeniu mogą ulegać również: układ nerwowy, serce, nerki i inne narządy zwierzęcia. Borelioza jest wprawdzie chorobą uleczalną, jednakże jej leczenie jest długotrwałe i kosztowne.

Znane nam są dwie metody zapobiegania tej chorobie u zwierząt :

Pierwsza to zapobieganie inwazji kleszczy, poprzez stosowanie preparatów przeciwko kleszczom tj. Frontline, Fiprex, Kiltix obroża i inne.

Druga to szczepienie przeciwko boreliozie.

Szczepienie przeciwko boreliozie ma na celu zapobieganie zachorowaniom psów na tę chorobę. Mogą mu być poddawane zarówno psy dorosłe – włącznie z ciężarnymi sukami – jak również szczenięta, od 12 tygodnia życia.