Co może jeść kot

Co może jeść kot:

zdrowe kontra trujące

Fakty: Jelito twojego kota jest 2,5 razy dłuższe od jego własnego ciała.

Przysmaki, które dajesz nie powinny przekraczać 20 % dziennego zapotrzebowania na energię

Zdrowe przysmaki:    Trujące przekąski

Kocie jedzenie Zawiera dużą ilość białka oraz odpowiednie dawki kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. W sam raz dla kota

 

 

Ryby w puszkach: Zawierają duże ilości kwasów Omega 3, oraz minerały w tym magnez. Jednak można dawać tylko niewielkie porcje ryb z puszki

 

 

Gotowane mięso: różnego rodzaju mięsa gotowane w domu są najlepszym źródłem białka oraz wody.  Odpowiednio przyrządzone dadzą twojemu kotu mnóstwo satysfakcji.

 

Kocimiętka: Zawiera Nepetalaktony oddziałujące na zachowanie wielu zwierząt. Pobudza koty psychicznie i seksualnie (aktywność feromonów). Wyciągi z kocimiętki mają właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, odkażające, przeciwgnilne i żółciopędne.

 

Melon: Twój kot potrzebuje do gryzienia zieleni i roślin. Jako okazjonalny przysmak w małych dawkach, melon może pomóc z problemami trawiennymi. Zawiera włóko, Witaminy A i C oraz potas

 

 

 

 

Chude wędliny: koty uwielbiają je, ale jako przysmak mogą posłużyć tylko te bez konserwantów oraz azotynów. Musisz być bardzo ostrożny w wyborze takiej przekąski. Najlepiej, jeśli będzie to wędlina domowa.

 

Jajka: Najlepsze gotowane na twardo lub jajecznica usmażona bez tłuszczu to doskonałe źródło białka i rewelacyjna przekąska.

Psie jedzenie: okazjonalnie nie zaszkodzi, ale na dłuższą metę nie dostarcza kotu odpowiedniej ilości białka i kwasów tłuszczowych.

 

 

Wątroba: Duże ilości wątroby mogą doprowadzać do nadmiaru witaminy A oraz choroby wątroby z nadmiaru miedzi. Nie częściej niż mała porcja raz w tygodniu

 

 

 

Czekolada: Czarna gorzka czekolada lub duża ilość kakao są toksyczne dla kota i psa.  Zawiera teobrominę, która może doprowadzić do arytmii, drgawek, a nawet śmierci.

 

 

 

 

Mleko: Koty uwielbiają mleko, ale ich układ pokarmowy nie. Większość kotów nie toleruje laktozy, co doprowadza do biegunek, przewlekłych zapaleń jelita, wzdęć i innych dolegliwości bólowych.

 

 

 

 

 

 

 

Ugotowane kości i resztki: Po ugotowaniu, kości pękają łatwiej i mogą doprowadzić do rozdarcia przełyku czy jelita oraz zadławienia. Tłuszcz z nich odkłada sie w talii Twojego kota

 

 

Surowe ryby. Niektóre z nich zawierają duże ilości enzymu, który redukuję tiaminę (WIT B1) . Dłuższy niedobór tiaminy może doprowadzić do neurologicznych problemów, a nawet śpiączki.

Tiaminaza nie lubi wysokich temperatur, więc gotowane ryby można podawać kotu. Natomiast dorsz i łosoś nie zawierają tiaminazy i można podawać je surowe.

 

Cebula, czosnek i szczypiorek: (ogółem rośliny z rodziny Allium) – posiadają tiosiarczan sodu, którego spożycie prowadzi u kota do anemii hemolitycznej – niszczy czerwone krwinki. Wystarczy, że twój kot zje 5 gram cebuli na każdy swój kilogram masy ciała a może to być dla niego śmiertelna dawka.

WINOGRONA, RODZYNKI – spożycie może doprowadzić do ciężkiej niewydolności nerek. Objawy w ciągu 12 godzin to wymioty, w ciągu 24 godzin: biegunka, ospałość, brak apetytu, zmniejszone oddawanie moczu, osłabienie, ból brzucha, możliwa jest nawet śmierć

ALKOHOL – wystarczy podać kotu 5 łyżeczek whisky dwukilogramowemu kotu, a może zapaść w śpiączkę. 6 łyżeczek jest dawką śmiertelną.

KSYLITOL – produkty, o których tu mowa, to np. słodziki, gumy do żucia, pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, cukierki. Objawy zatrucia: problemy z koordynacja, wymioty, ospałość, hipoglikemia (spadek cukru we krwi), drgawki, śpiączka. Może prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci

ORZECHY MAKADAMIA – toksyczna dawka to 10 gram tych orzechów na kilogram wagi zwierzaka. Mają szkodliwy wpływ na mięśnie i układ nerwowy.

MARIHUANA – może doprowadzić do depresji, zmian w pulsie i wymiotów u kota

PLEŚŃ – spleśniałe produkty zawierają mykotoksyny, których spożycie prowadzi do drżeń mięśniowych postępujących w drżenia całego ciała. Mogą nawet doprowadzić do śmierci. Kot raczej nie jest zainteresowany zepsutymi produktami, ale szczególną ostrożność należy zachować przy spleśniałym nabiale.

SÓL – średniej wielkości kot potrzebuje 21 miligramów soli dziennie. W dużych ilościach sól jest dla kota szkodliwa, prowadzi do zaburzeń równowagi w gospodarce elektrolitów w kocim organizmie, a także do wymiotów, biegunki, wzmożonego pragnienia, „pijanego” chodu oraz drgawek.

LIŚCIE RABARBARU – posiadają kwas szczawiowy, który po połączeniu z wapniem w układzie pokarmowym, tworzy szczawian wapnia, on natomiast powoduje u kotów ślinienie, wymioty, brak apetytu, biegunkę, senność, osłabienie, drżenia, krew w moczu oraz zmiany w pragnieniu i oddawaniu moczu